Cele 1.292 de firme din Făgăraș care au depus bilanțul pentru 2025 au înregistrat o cifră de afaceri cumulată de aproximativ 1,45 miliarde de lei, profituri nete însumate de 156,25 milioane de lei. Municipiul are 4.677 de salariați la o populație de peste 26.000. Datoriile totale au ajuns însă la aproape 1,22 miliarde de lei, după o creștere mult mai rapidă decât cea a afacerilor.
Datele obținute cu ajutorul platformei ListaFirme.ro arată o economie locală în care vânzările, profiturile și numărul de salariați au crescut în 2025. Cea mai puternică modificare apare însă la datorii: acestea au urcat de la aproximativ 880 de milioane de lei în 2024 la peste 1,219 miliarde de lei în 2025.
Aici mai trebuie precizat că analiza privește anul calendaristic în care Nicușor Dan a ajuns la Președinția României, calculat de la preluarea mandatului din luna mai și până la finalul anului.
1.292 de societăți cu sediul social în orașul Făgăraș, județul Brașov, au depus bilanțul pentru 2025. Distribuția după starea juridică afișată la momentul consultării este următoarea: 1.180 de firme în funcțiune, 67 suspendate, 25 în dizolvare, 14 în faliment, patru în insolvență și una în lichidare. Separat, o societate figurează în funcțiune, dar cu cerere de insolvență sau faliment.
Aceste categorii însumează exact 1.292 de firme. Societățile încadrate simplu la „în funcțiune” reprezintă aproximativ 91,3% din selecție. Firma cu cerere de insolvență sau faliment este afișată într-o categorie distinctă.
Afacerile au crescut cu 7,6 milioane de lei, iar datoriile cu 345 milioane de lei
Cifra de afaceri cumulată pentru 2025 este de aproximativ 1,45 miliarde de lei, potrivit valorii rotunjite afișate în grafic.
Pentru 2024, datele indică afaceri totale de aproximativ 1,38 miliarde de lei. Este vorba de o creștere a afacerilor de 7 milioane de lei sau procentuală de ordinul a 0,5%.
Profituri nete ale societăților comerciale din Făgăraș au crescut de la 148,6 milioane de lei în 2024 la 156,2 milioane de lei în 2025.
Diferența este de 7,6 milioane de lei, echivalentul unei creșteri de 5,1%. Profitul brut pentru anul trecut a fost de indică 178,8 milioane de lei în 2025.
Datoriile totale au ajuns la 1,21 miliarde de lei în 2025. Pentru 2024, acestea erau puțin peste 875 de milioane de lei. Rezultă o majorare estimată la aproximativ 345 de milioane de lei, adică aproape 40%.
Diferența de ritm este evidentă: datoriile au crescut mult mai repede decât cifra de afaceri, al cărei avans estimat este de aproximativ 5%.
Raportate la afacerile de circa 1,45 miliarde de lei, obligațiile totale reprezintă aproximativ 84% din cifra de afaceri anuală. Comparația arată dimensiunea datoriilor în raport cu vânzările, dar nu măsoară singură capacitatea firmelor de a-și achita obligațiile.
Datoriile din bilanțuri nu reprezintă exclusiv împrumuturi bancare și nu sunt sinonime cu restanțele. Ele pot include credite, obligații către furnizori, împrumuturi de la asociați sau alte sume de plată. Fără informații despre scadențe, active, numerar și distribuția obligațiilor între companii, creșterea nu poate fi atribuită automat unor dificultăți financiare.
Firmele au raportat 4.677 de salariați
Cheltuielile totale ale firmelor din selecție au fost de 1,39 miliarde de lei în 2025. În 2024, nivelul acestora se situa în jurul a 1,35 miliarde de lei. Spre deosebire de datorii, unde saltul este pronunțat, cheltuielile au avut o evoluție mai apropiată de cea a vânzărilor.
Numărul de salariați însumat în grafic a ajuns la 4.677 în 2025, peste nivelul din 2024, situat în jurul a 4.400.
Raportarea cifrei de afaceri de aproximativ 1,45 miliarde de lei la cei 4.677 de salariați conduce la un indicator de circa 310.000 de lei cifră de afaceri pe salariat pe an.
Acesta este un reper al productivității calculate prin vânzări, nu al câștigului generat de fiecare angajat.
Făgăraș este municipiu al județului Brașov și unul dintre centrele urbane ale Țării Făgărașului.
La recensământul din 2021, localitatea avea 26.284 de locuitori, față de 30.714 în 2011. Într-un deceniu, populația rezidentă s-a redus cu 4.430 de persoane, respectiv 14,4% – aproximativ un locuitor din șapte.
Scăderea demografică reprezintă un context important pentru evoluția economiei locale, atât prin restrângerea bazei de consumatori, cât și a resurselor de personal. Cifrele descriu populația rezidentă la recensământ, nu numărul persoanelor care au domiciliul în municipiu.
Comerțul și transporturile conduc după numărul de firme
Distribuția pe coduri CAEN arată că cea mai numeroasă categorie dintre cele prezentate în infografic este comerțul cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun: 48 de firme, la codul 4711.
Urmează transporturile rutiere de mărfuri, cod 4941, cu 38 de societăți, și lucrările de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, cod 4120, cu 32 de firme. Activitățile de inginerie și consultanță tehnică, cod 7112, însumează 30 de companii.
Alte 29 de firme sunt încadrate la codul 4791. Interpretarea acestei categorii necesită atenție la versiunea clasificării: în CAEN Rev. 3, codul desemnează intermedierile în comerțul cu amănuntul nespecializat.
Graficul mai indică 28 de societăți la fiecare dintre codurile 6820, 8623 și 9531, corespunzătoare activităților imobiliare, asistenței stomatologice și, pentru codul 9531 din CAEN Rev. 3, reparării și întreținerii autovehiculelor. La codurile 4933 și 5520 sunt afișate câte 26 de companii.
Afaceri de aproape patru ori mai mari decât în 2010
Datele raportate de companiile din Făgăraș arată o creștere consistentă a cifrei de afaceri: de la 389,41 milioane de lei în 2010 la aproximativ 1,45 miliarde de lei în 2025. Nivelul din ultimul an este de circa 3,7 ori mai mare.
În 2012, afacerile însumau 470,54 milioane de lei, iar în 2014 ajungeau la 562,77 milioane. Au urmat 643,69 milioane de lei în 2016 și 831,29 milioane în 2018.
Pentru 2020, graficul indică 939,31 milioane de lei. Pragul de un miliard de lei a fost depășit în 2021, când cifra de afaceri a ajuns la aproximativ 1,02 miliarde de lei. Seria continuă cu circa 1,14 miliarde în 2022 și 1,31 miliarde în 2023.
Topul celor mai mari 20 de firme din Făgăraș: afaceri de aproape 650 de milioane de lei
Cele 20 de companii din clasamentul au raportat pentru 2025 o cifră de afaceri cumulată de 649,9 milioane de lei, 2.087 de angajați și datorii totale de 186,55 milioane de lei. Cele 18 firme profitabile au obținut împreună câștiguri nete de 49,77 milioane de lei, în timp ce Alufix și Demgy Făgăraș au înregistrat pierderi însumând 13,46 milioane de lei. Rezultatul net cumulat al grupului analizat a fost, astfel, de 36,32 milioane de lei.
Clasamentul este ordonat după cifra de afaceri din 2025.
1. GOPRO Infrastructure SRL
Societatea ocupă primul loc, cu o cifră de afaceri de 88,88 milioane de lei, în creștere cu 0,41% față de 2024. Firma, specializată în lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat, a obținut un profit net de 7,04 milioane de lei, cu 92 de angajați. Cheltuielile totale calculate au fost de 91,87 milioane de lei, iar datoriile au ajuns la 32,91 milioane de lei. Societatea este deținută integral de Dan-Gheorghe Blebea, conform datelor platformei ListaFirme.ro.
2. S.T.I. International SRL
Producătorul de articole de voiaj, marochinărie și harnașament a realizat afaceri de 66,21 milioane de lei, cu 21,24% peste nivelul din anul anterior. Profitul net a fost de 2,46 milioane de lei, cheltuielile totale de 64,40 milioane de lei, iar datoriile de 5,98 milioane de lei. Cu 648 de salariați, societatea este cel mai mare angajator din acest top. Asociații sunt Groupe Bertholon Europe Industrie SARL, cu 99%, și Frédéric Bertholon, cu 1%.
3. Riovirg SRL
Societatea este activă în comerțul cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun. A raportat o cifră de afaceri de 53,43 milioane de lei, în creștere cu 1,43%. Compania a obținut un profit net de 0,28 milioane de lei, a avut 90 de angajați, cheltuieli totale de 54,72 milioane de lei și datorii de 11,48 milioane de lei. Riovig SRL este deținută în cote egale de Ciprian-Ilie-Paul Iosu și Virgiliu Iosu, fiecare având câte 50% din capitalul social.
4. UPRUC CTR SA
Pproducătorul de tuburi, țevi, profile tubulare și accesorii din oțel a înregistrat afaceri de 52,21 milioane de lei, în scădere cu 16,39%. Profitul net a fost de 0,90 milioane de lei, față de 6,08 milioane de lei în 2024. Societatea a avut 237 de angajați, cheltuieli totale de 51,32 milioane de lei și datorii de 3,60 milioane de lei. Acționarii identificați sunt Best Trading and Consulting SRL, cu 63,5847%, și Horia Alexander Enciu, cu 32,309%; extrasul nu explică restul participațiilor.
5. Alufix SRL
Firma este deținută integral de Biosphere Holding Ltd. A realizat o cifră de afaceri de 51,68 milioane de lei, cu 7,42% mai mare decât în 2024. Firma produce plăci, folii, tuburi și profile din material plastic, dar a încheiat anul cu o pierdere netă de 10,28 milioane de lei, cea mai mare din clasament. A raportat 47 de angajați și datorii de 45,80 milioane de lei. Cheltuielile totale nu pot fi determinate exact din extras, deoarece lipsește rezultatul brut. Capitalurile proprii erau negative, la minus 11,42 milioane de lei.
6. Topmet Best SRL
Societatea a avut cea mai mare creștere procentuală a afacerilor din acest top: 216,88%, până la 31,54 milioane de lei. Firma comercializează cu ridicata echipamente și furnituri de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire. A obținut un profit net de 2,99 milioane de lei, cu numai doi angajați. Cheltuielile totale au fost de 28,65 milioane de lei, iar datoriile de 5,25 milioane de lei. Topmet Best SRL este deținută în cote egale de Marius-Ioan Lupu și Paul-Vasile Pepelea, fiecare având câte 50% din capitalul social.
7. Demgy Făgăraș SRL
Firma esta un producător de alte produse din material plastic. A înregistrat o scădere a cifrei de afaceri de 42,49%, la 30,41 milioane de lei. Societatea a raportat o pierdere netă de 3,18 milioane de lei, 120 de angajați și datorii de 11,17 milioane de lei. Cheltuielile totale nu pot fi calculate exact din datele disponibile. Firma este deținută de Demgy Group, cu aproximativ 99,6124%, și Pierre Jean Bernard Edouard Leduc, cu aproximativ 0,3876%.
8. Expert Cleaning SRL
Societatea este specializată în curățenia generală a clădirilor. A ajuns la afaceri de 29,28 milioane de lei, în creștere cu 38,94%. Profitul net a fost de 1,70 milioane de lei, cheltuielile totale de 27,87 milioane de lei, iar datoriile de 6,97 milioane de lei. Numărul mediu al angajaților a crescut de la 213 la 294, al doilea efectiv din clasament. Expert Cleaning SRL este deținută de Verdum Romania SA, cu 51% din capitalul social, și Seren Holding SRL, cu 49%, aceasta din urmă fiind deținută integral de Andreea-Elena Mija.
9. JTTI România SRL
Societatea etse deținută integral de FJ World SARL, conform datelor ListaFirme.ro. A raportat o cifră de afaceri de 25,13 milioane de lei, în scădere cu 39,61%. Compania produce țesături și a obținut un profit net de 8,07 milioane de lei, cel mai mare din top, deși sub cele 18,36 milioane de lei din 2024. A avut 50 de angajați, cheltuieli totale de 15,98 milioane de lei și datorii de numai 0,36 milioane de lei.
10. Fenec Rubber Eastern Europe SRL
Este un producător de alte produse din cauciuc. A a realizat afaceri de 25,10 milioane de lei, în scădere cu 8,04%. Profitul net a fost de 2,03 milioane de lei, cheltuielile totale de 23,10 milioane de lei, iar datoriile de 3,20 milioane de lei. Compania a raportat 48 de angajați. Asociații sunt 3VSACRED, cu 99,8%, și Stéphane Arnaud Henri Tortrat, cu 0,2%.
11. Sacred Dacie SRL
Firma este deținută integral de SACRED SA și activează în comerțul cu ridicata nespecializat. A înregistrat o cifră de afaceri de 24,43 milioane de lei, cu 5,17% sub nivelul din 2024, și un profit net de 0,76 milioane de lei. Cheltuielile totale au fost de 23,71 milioane de lei, iar datoriile de 4,14 milioane de lei. Societatea figurează cu zero angajați medii în 2025; acest indicator nu explică, singur, modul în care este organizată activitatea.
12. Regalo Forest SRL
Societatea are ca activitate principală construcția clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, a realizat afaceri de 23,24 milioane de lei, în creștere cu 44,36%. Cu 12 angajați, firma a obținut un profit net de 6,60 milioane de lei. Cheltuielile totale au fost de 18,95 milioane de lei, iar datoriile de 7,45 milioane de lei. Societatea este deținută de Radu Marian Popa, cu 95%, și Smart Trade Enterprise SRL, cu 5%.
13. Arplama România SRL
Firma este producător de alte produse din material plastic. A raportat o cifră de afaceri de 22,95 milioane de lei, în creștere cu 14,51%. Societatea a încheiat anul cu un profit net de 0,59 milioane de lei, 100 de angajați, cheltuieli totale de 22,72 milioane de lei și datorii de 9,21 milioane de lei. Asociatul unic indicat în extras este MDVD BVBA.
14. Janmar Com SRL
Este deținută integral de Jan Ciobanu și comercializează cu ridicata material lemnos, materiale de construcții și echipamente sanitare. Afacerile au crescut cu 9,05%, la 19,91 milioane de lei, iar profitul net a ajuns la 1,60 milioane de lei. Firma a avut 32 de angajați, cheltuieli totale de 18,42 milioane de lei și datorii de 4,58 milioane de lei.
15. Ausland Com SRL
Societatea este deținută integral de Cornel Modorcea și activează în comerțul cu amănuntul nespecializat, predominant alimentar. A raportat afaceri de 18,81 milioane de lei, în creștere cu 6,12%, și un profit net de 0,53 milioane de lei. Numărul mediu de salariați a fost de 27, cheltuielile totale de 18,18 milioane de lei, iar datoriile de 0,82 milioane de lei.
16. Aromatics SRL
Este un producător de alte produse alimentare. A realizat o cifră de afaceri de 18,42 milioane de lei, cu 12,17% peste nivelul din 2024. Compania a obținut un profit net de 7,42 milioane de lei, cu 18 angajați, cheltuieli totale de 10,16 milioane de lei și datorii de 8,08 milioane de lei. Aromatics SRL este deținută de G. Ioan Burzo, cu 75% din capitalul social, și de Ioan-Coriolan Burzo și Maria Anemaria Burzo, fiecare cu câte 12,5%.
17. Fabrica de Pulberi SA
Are activitate principală în fabricarea explozivilor. A raportat afaceri de 18,36 milioane de lei, în creștere cu 39,98%. Profitul net a fost de 4,16 milioane de lei, cheltuielile totale de 22,92 milioane de lei, iar datoriile de 3,31 milioane de lei. Societatea a avut 158 de angajați. Fabrica de Pulberi SA este deținută de statul român, reprezentat de Ministerul Economiei, cu 90,89% din capitalul social, și de Compania Națională Romarm SA, cu 9,11%.
18. Fileomera SRL
Este deținută integral de Silviu Ganea. Desfășoară comerț cu ridicata specializat al altor alimente. Cifra de afaceri a scăzut cu 12,21%, la 17,99 milioane de lei, în timp ce profitul net a fost de 0,52 milioane de lei. Firma a raportat 18 angajați, cheltuieli totale de 17,78 milioane de lei și datorii de 4,70 milioane de lei.
19. Happy Event SRL
Este o societate deținută integral de Cătălin Radu Modorcea. Are ca activitate principală comerțul cu amănuntul nespecializat, predominant alimentar. A realizat afaceri de 16,43 milioane de lei, cu 11,26% mai mari decât în 2024, și un profit net de 0,42 milioane de lei. A avut 24 de angajați, cheltuieli totale de 15,93 milioane de lei și datorii de 2,19 milioane de lei.
20. Riomatex SRL
Este deținută integral de Sebastian Coca și produce pâine, prăjituri și produse proaspete de patiserie. Compania a înregistrat o cifră de afaceri de 15,48 milioane de lei, în scădere cu 6,37%, și un profit net de 1,69 milioane de lei. Numărul mediu de salariați a coborât de la 77 la 70. Cheltuielile totale au fost de 14,20 milioane de lei, iar datoriile de 15,33 milioane de lei.
Ce arată afacerile mari despre economia Făgărașului
Economia reprezentată de acest top combină industria cu instalațiile, construcțiile, comerțul și serviciile. Primele cinci firme concentrează 48,1% din cifra de afaceri cumulată, ceea ce arată cât de mult cântăresc câteva companii în rezultatul grupului analizat.
Importanța unui angajator nu coincide însă cu poziția după venituri. S.T.I. International și Expert Cleaning însumează 942 de salariați, adică 45,1% din personalul celor 20 de firme. Topmet Best raportează, în schimb, afaceri de 31,54 milioane de lei cu doi angajați, iar Sacred Dacie figurează fără salariați medii. Modelele diferite de activitate limitează comparațiile directe de productivitate.
Industria prezintă evoluții divergente: S.T.I. crește, în timp ce UPRUC CTR, Demgy și JTTI înregistrează contracții importante. Alufix își majorează vânzările, dar pierde 10,28 milioane de lei și are capitaluri proprii negative. Creșterea afacerilor nu garantează, așadar, profitabilitatea.
JTTI și Aromatics obțin împreună 15,49 milioane de lei profit net, aproape o treime din câștigurile celor 18 firme profitabile. La polul opus, pierderile Alufix și Demgy reduc rezultatul net al întregului top la 36,32 milioane de lei.
Datoriile totale de 186,55 milioane de lei impun o analiză a scadențelor și activelor fiecărei societăți, înaintea oricărei concluzii despre dificultăți financiare.
