Piața românească de curierat este dominată de FAN Courier și Sameday, care au cumulat în 2025 afaceri de aproape 3 miliarde de lei. Cu toate acestea, performanța financiară a marilor operatori este inegală: Sameday, Cargus și FedEx Express România au raportat pierderi, iar FAN Courier a anunțat doar cifra de afaceri, fără profitul sau pierderea.
Pe baza bilanțurilor pe 2025 și a datelor oficiale comunicate de companii, NewsCenter.ro a realizat prima analiză comparativă a principalilor operatori privați de curierat din România.
Per ansamblu, companiile au înregistrat o creștere a veniturilor, dar și o scădere a profiturilor. Doar de DHL, DDP și GLS, jucători medii din piață, au avut profit. Aceste lucru este semn că volumul mare de colete nu garantează automat profit într-un sector tot mai presat de costuri și concurență.
Cert este că evoluția pieței va fi dominată de piața de lockere pe care companiile le întrețin, dar și numărul de șoferi/livratori. Dacă la numărul de lockere conducere Sameday, la numărul de livratori stă mai bine Fan Courier. Dar, după aprobarea achiziției Cargus de către Sameday, compania din urmă va avea și cel mai mare număr de șoferi. Cel mai probabil, Fan Courier va fi depășit în acest an de Sameday după integrarea Cargus în grup.
Afaceri doar din colete de peste un miliard de euro
Piața românească de curierat și servicii poștale a generat în 2025 cel puțin 7 miliarde de lei, din care peste 5,3 miliarde vin de la cei șapte mari operatori privați de colete, restul este de 1,77 miliarde de lei este asigurat de la Poșta Română. Însă compania de stat nu este o societate de curierat, ci una de servicii poștale pentru stat. Sub 3% din veniturile Poștei Române sunt realizate din livrarea de colete.
Așadar, în analiza noastră asupra pieței de curierat nu vom ține cont de Poșta Română pentru a avea o privire obiectivă asupra afacerilor.
FAN Courier rămâne lider incontestabil (1,546 miliarde lei, +11%), urmat la mică distanță de Sameday (1,44 miliarde lei, +21%) – dar creșterea rapidă a Sameday a venit cu un cost: compania a trecut de la profit la o pierdere de 35,5 milioane lei, în timp ce investea masiv în absorbția Cargus.
Clasamentul companiilor de curierat
Tabloul arată o piață polarizată: GLS (+27% cifră de afaceri, profit +47%) și DPD (revenire pe profit după pierderea din 2024) demonstrează că se poate crește sănătos, în timp ce Cargus bifează al optulea an consecutiv pe pierdere, cu capitaluri proprii negative – motivul real, probabil, al vânzării către Sameday.
Consolidarea din 2026 (Sameday-Cargus) va reduce numărul jucătorilor majori de la șapte la șase, concentrând și mai mult piața în jurul celor doi lideri.
NewsCenter.ro a realizat un clasament al cifrei de afaceri al companiilor de curierat private, dar și unul în care includem Poșta Română în această piață, deși compania de stat joacă după reguli aparte, livrează pensiile și documentele statului și este mai puțin interesată de venituri din piața concurențială.
Clasamentul companiilor de curierat private
1. Fan Courier – 1,54 miliarde de lei
2. Sameday – 1,44 miliarde de lei
3. Cargus – 618 milioane de lei
4. GLS România – 530 milioane de lei
5. DDP – 450 milioane de lei
6. FedEx – 398 milioane de lei
7. DHL România – 333 milioane de lei
8. Poșta Panduri (C Solutions) – 26 milioane de lei
9. Bookeria – 19,6 milioane de lei
Clasamentul companiilor de curierat private și Poșta Română
1. Poșta Română – 1,6 miliarde de lei, estimare conservatoare (în 2024, cifra de afaceri a fost de 1,7 miliarde de lei)
2. Fan Courier – 1,54 miliarde de lei
3. Sameday – 1,44 miliarde de lei
4. Cargus – 618 milioane de lei
5. GLS România – 530 milioane de lei
6. DDP – 450 milioane de lei
7. FedEx – 398 milioane de lei
8. DHL România – 333 milioane de lei
9. Poșta Panduri (C Solutions) – 26 milioane de lei
10. Bookeria – 19,6 milioane de lei
Clasamentul companiilor de curierat private în care Sameday absoarbe Cargus
1. Sameday – 2 miliarde de lei
2. Poșta Română – 1,6 miliarde de lei, estimare conservatoare (în 2024, cifra de afaceri a fost de 1,7 miliarde de lei)
3. Fan Courier – 1,54 miliarde de lei
4. GLS România – 530 milioane de lei
5. DDP – 450 milioane de lei
6. FedEx – 398 milioane de lei
7. DHL România – 333 milioane de lei
8. Poșta Panduri (C Solutions) – 26 milioane de lei
9. Bookeria – 19,6 milioane de lei
Analiza Fan Courier – personalul și rețeaua logistică mențiin compania pe primul loc
În 2025, FAN Courier și-a consolidat poziția de lider al pieței de curierat din România, încheind anul cu o cifră de afaceri de 1,546 miliarde de lei (aproximativ 310 milioane euro), în creștere cu 11% față de anul precedent, conform unui comunicat al companiei. Datele includ veniturile din livările naționale, dar și din cele din afara țării.
Compania a beneficiat de avansul comerțului electronic, volumele de colete livrate crescând cu 15%, iar pentru 2026 estimează o nouă majorare a afacerilor, de aproximativ 15%.
Strategia de dezvoltare se bazează pe investiții masive în infrastructură și tehnologie. Numai în 2025, FAN Courier a investit aproximativ 40 de milioane de euro, dintre care jumătate au fost direcționate către extinderea rețelei FANbox.
„În 2025, FAN Courier a ajuns la aproape 9.500 de angajați, la nivelul întregii rețele, dintre care 300 sunt lucrători extracomunitari. Compania va continua să facă recrutări din afara României și în acest an, factorii determinanți fiind dificultatea de a găsi forță de muncă blue-collar pe piața internă, productivitatea ridicată și disciplina angajaților extracomunitari, precum și posibilitatea de a gestiona mai eficient perioadele de vârf, având personalul aproape de locațiile de lucru”, precizează reprezentanții companiei.
De altfel, personalul și logistica mențin Fan Courier pe primul loc pe această piață. Compania pierde însă din profituri prin investițiile pe care le fac în rețeaua de lockere, unde Fan Courier este încă mult în spatele Sameday.
Rețeaua FANbox a ajuns, pe 15 iunie, la 3.000 de lockere operaționale, iar obiectivul pentru 2026 este depășirea pragului de 4.000 de lockere, astfel încât un sfert din toate livrările să fie realizate prin această rețea.
Analiza Sameday – viitorul lider din 2026
Delivery Solutions SA, operatorul Sameday, a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri de 1,44 miliarde lei, în creștere cu 21% față de 2024. Creșterea veniturilor nu s-a transformat însă în profit: compania a trecut de la profit net de 21,35 milioane lei în 2024 la o pierdere netă de 35,53 milioane lei în 2025. Cheltuielile totale au urcat la 1,53 miliarde lei, peste veniturile totale de 1,51 miliarde lei. Firma are 1.431 de angajați, cu 8% mai mulți decât în anul anterior.
Compania este controlată de Dante International SA, proprietarul eMAG, cu 95,0691% din acțiuni, în timp ce fondatorul și administratorul Lucian Baltaru deține 4,9309%. Beneficiarul indirect majoritar apare ca MIH B2C Holdings B.V., cu 83,88%. Firma este activă fiscal, plătitoare de TVA, nu are datorii ANAF și nu apare în BPI, însă are datorii totale de 590,87 milioane lei și active imobilizate de 779,93 milioane lei, semn al investițiilor puternice în infrastructură logistică.
Sameday a depășit 5.100 de easybox-uri instalate, conform celui mai recent comunicat oficial al companiei (9 aprilie 2026) — locker-ul cu numărul 5.101 a fost montat simbolic la Cabana Dichiu, la 1.596 m altitudine.
Analiza Cargus – ultimul an înainte ca firmă să fie integrată în Sameday
Analiza FedEx Express România (TNT România)
FedEx Express România Transportation, compania care a preluat identitatea fostului TNT România după integrarea globală a grupului TNT în FedEx, a încheiat anul 2025 cu rezultate mixte. Cifra de afaceri a crescut cu 6%, până la 398,1 milioane de lei, însă compania a trecut de la un profit net de 27,4 milioane de lei în 2024 la o pierdere de aproape 22 de milioane de lei în 2025. Evoluția arată că majorarea veniturilor nu a fost suficientă pentru a acoperi creșterea cheltuielilor operaționale, care au depășit 433 milioane de lei.
Compania este deținută integral de FedEx Express International B.V. din Olanda și face parte din grupul american FedEx, unul dintre cei mai mari operatori logistici din lume. La finalul anului 2025 avea 372 de angajați, cu 6% mai puțini decât în anul anterior, și dispunea de capitaluri proprii de aproape 108 milioane de lei, în timp ce datoriile totale se situau la 34,8 milioane de lei, un nivel considerabil mai redus decât al altor competitori din piață. Totodată, firma nu înregistrează datorii restante la ANAF și păstrează un profil financiar stabil, în ciuda revenirii pe pierdere.
Rezultatele arată că FedEx Express România rămâne un jucător important în segmentul livrărilor expres internaționale și al serviciilor B2B, însă competiția tot mai puternică de pe piața locală și investițiile necesare integrării rețelei FedEx-TNT au afectat profitabilitatea companiei.
Analiza DHL International Romania SRL – compania germană are venituri în scădere, dar profitabilitate în creștere
DHL International Romania, deținută integral de Deutsche Post International B.V. (Olanda), a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri de 333,5 milioane lei, în scădere cu 2% față de 2024 (339,7 milioane lei) – a doua scădere anuală consecutivă, după vârful de 505 milioane lei atins în 2022.
Spre diferență de mulți competitori din curierat (Sameday, Cargus, FedEx), DHL a reușit performanța notabilă de a-și crește profitul cu 28%, de la 11,75 milioane lei (2024) la 15,06 milioane lei (2025), în ciuda veniturilor mai mici – semn de eficientizare operațională accentuată. Cheltuielile totale au scăzut mai rapid (-1,2%) decât veniturile totale (-0,5%).
Compania a continuat reducerea de personal: 485 angajați în 2025, cu 9% mai puțini față de 2024 (534) — parte dintr-un trend descendent constant de la 629 angajați în 2021. Capitalurile proprii rămân solide, la peste 51 milioane lei, iar firma nu are restanțe la ANAF. Risc comercial scăzut, dar cu rating de insolvență Clasa D (probabilitate 0,56%) — o notă mai prudentă comparativ cu alți operatori mari din piață.
DHL rămâne un jucător de nișă, axat pe segmentul B2B/internațional și contracte publice (82 de achiziții directe în SICAP), nu pe piața de masă a livrărilor e-commerce dominată de FAN Courier și Sameday.
Analiza Poșta Panduri – compania a rămas fără profituri
C Solution SRL, operator rețelei de lockere Poșta Panduri și al platformei plationline.ro, a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri de 26,25 milioane lei, în creștere cu 7% față de 2024 – al opta an consecutiv de creștere a veniturilor, de la 545.846 lei în 2009 la peste 26 milioane lei acum.
Compania operează și o rețea de 158 de lockere ale Poștei Panduri (rețeaua nu are legătură cu Poșta Română), parte din strategia sa de diversificare în servicii de plată și logistică integrată pentru comerțul online.
Dincolo de creșterea aparent solidă, rezultatul financiar este alarmant: profitul net s-a prăbușit cu 98%, de la 1,23 milioane lei în 2024 la doar 19.895 lei în 2025 – practic zero, în condițiile unei cifre de afaceri de 26 de milioane. Cheltuielile totale (27,3 milioane lei) au crescut mult mai rapid decât veniturile, erodând marja aproape complet.
Structural, firma are 41 de angajați (+5%), capitaluri proprii solide (7,76 milioane lei, triplate față de 2024, posibil prin majorare de capital la 7,58 milioane lei), dar și datorii totale în creștere accelerată, la 19,45 milioane lei (+42%). Risc comercial scăzut, fără restanțe ANAF. Asociat unic: Cătălin Maftei, cu rețea extinsă de firme conexe (peste 10 societăți, în domenii diverse: medical, marketing, energie, farmacii).
Analiza Bookurier Logistics – cel mai mic jucător de pe piața
Bookurier Logistics, unul dintre operatorii independenți de pe piața românească de curierat, a încheiat anul 2025 cu o cifră de afaceri de 19,65 milioane de lei, în creștere cu 22% față de anul precedent. Evoluția veniturilor nu a fost însă suficientă pentru menținerea profitabilității. După un profit net modest de aproximativ 93.000 de lei în 2024, compania a trecut în 2025 pe o pierdere de 1,23 milioane de lei, în condițiile în care cheltuielile totale au depășit veniturile cu peste 1,2 milioane de lei.
Compania este controlată în mod egal de Mihai-Alexandru Rotaru și Gheorghe Sava, fiecare deținând câte 50% din părțile sociale și ocupând funcția de administrator. Cei doi sunt implicați și în alte firme din domeniul logistic și al curieratului, precum Bookurier SRL, Metropolitan Curier, Winlogistics Solutions sau Click Colet Expres.
La finalul anului 2025, societatea avea 38 de angajați, active totale de aproximativ 6,3 milioane de lei și disponibilități în conturi de 4,32 milioane de lei, însă datoriile totale au crescut la 7,59 milioane de lei, depășind valoarea activelor și determinând capitaluri proprii negative, de -1,23 milioane de lei. Firma nu înregistrează însă datorii restante la ANAF.
Analiza evoluției de la Poșta Română
Compania Națională Poșta Română (CNPR) a raportat, la finalul primului semestru din 2025, o cifră de afaceri de 896,15 milioane lei, în creștere cu 10,6% față de S1 2024 – un ritm similar celui din anul complet 2024 (+9-9,6%). Totuși, profitabilitatea s-a deteriorat: profitul net a scăzut de la 16,82 milioane lei (S1 2024) la 13,24 milioane lei (S1 2025), o reducere de aproximativ 21%, în condițiile în care cheltuielile totale (913,98 milioane lei) au crescut mai rapid (+12,6%) decât veniturile totale (936,59 milioane lei, +12%).
Pentru tot anul 2025, rezultatele companiei nu sunt publice.
Compania a continuat procesul de restructurare a personalului: la finalul S1 2025 avea 20.423 salariați, cu aproape 1.000 mai puțini decât în S1 2024 (21.417) – o reducere de 4,6%, parte dintr-un proces mai amplu care a dus deja la o scădere de 18% a personalului total în perioada 2021-2024 (de la 25.000 la 20.500 angajați).
